10 FASHION HITS 2012

Przełom 2012 i 2013 to okres podsumowań, rozliczeń, porównań. Prasa modowa, prasa codzienna, portale, audycje przygotowują specjalne listy. Ja też ulegam ogólnej tendencji i spoglądając na minione miesiące układam własną listę. Jest subiektywna, oto moje wybory:

1 pokazy – daje się zauważyć, że domy mody oszczędzają, także na pokazach. Celine zamknięty pokaz,

a Sonia Rykiel odwołała w ostatniej chwili pokaz podczas jesiennego tygodnia mody. W tej sytuacji tylko największe domy mody stać na oryginalne pokazy. Jak zwykle Karl Lagerfeld dla Chanel zaskakuje nowymi pomysłami. Wiosną zadziwił publiczność gigantyczną scenografią przypominającą dno morza, modelki wychodziły z maxi muszli.

A jesienią pokonywały śliski wybieg między ogromnymi wiatrakami.  Interpretacja stylu eko w wykonaniu mistrza. Także kolekcja zachwycała. I perły w skali XL.

Louis Vuitton na SS 2013, schody ruchome i szachownica. Nawiązania do „Mechanicznej pomarańczy”,  w pokazie zadebiutowała Magda Jasek, nowe odkrycie Marca Jacobsa. Wystąpiła też w sesji reklamowej Stevena Meisela, która odtwarza scenerię pokazu, po ogromnej szachownicy kroczyły “modelki – bliźniaczki”. Niezwykła instalacja artystyczna była dziełem artysty konceptualnego Daniela Burena.

                                                    Louis Vuitton na SS 2013

I jeszcze mała dygresja – pokaz męskiej kolekcji Prady na AW 12/12, Miucci zaprosiła znanych aktorów – Gary Oldmana, Willema Dafoe i Adriena Brody. Nowy pomysł na dandysa wg Prady.

 

2 reklama – ten rok to zaskakujące mariaże filmowo-modowe. Sofia Coppola nakręciła film reklamowy dla H&M promujący kolekcję Marni.

Sama wcześniej występowała w reklamach Louis Vuitton. A jesienią zaskoczył Roman Polański – nakręcił film dla domu mody Prada zatytułowany „A Therapy”,

który został pokazany na festiwalu w Cannes. Reżyser powiedział, że inspiracją dla filmu były stereotypy związane ze światem wielkiej mody, a twórcom marki pogratulował dystansu do własnej branży. Dla mnie numer 1, scena kiedy psychoanalityk powoli traci zainteresowanie swoją pacjentką na rzecz odwieszonego przez nią płaszcza Prady. Przymierza go, otula się futrzanym kołnierzem, bo przecież “Prada suits everyone – Prada pasuje każdemu”. W tej roli Ben Kingsley.

3 zdjęcia reklamowe – w tej kategorii urzekła mnie jesienna kampania Lanvin. Elbaz lubi zaskakiwać, do tej reklamy nie zatrudnił modelek, ani gwiazd. „Chciałem te ubrania jakoś “wyprowadzić” na ulicę, by zobaczyć jak będą wyglądać na normalnych ludziach w różnym wieku i o różnej wadze. Powstała kampania niczym zdjęcia szalonej rodzinki”.

W roli bohaterów m.in. kelner, drag queen, 82-letnia tancerka. Zdjęcia Stevena Meisela

.Nie mogę jednak nie wymienić kampanii Prady – podobnie jak przy pokazie do najnowszej sesji zdjęciowej zaprosiła Gary’ego Oldmana, Garretta Hedlunda, Jamiego Bella oraz Willema Dafoe oraz fotografa Davida Simsa. Każdy reprezentuje inny archetyp,

ale przecież Miucci jak zwykle udowadnia, że jej ubrania są dobre dla każdego. I kampania kolekcji damskiej też pokazuje nowe tendencje – na tle wirtualnego labiryntu fantazji i rzeczywistości  modelki prezentują ubrania w starannych pozach, efekt przesunięcie kąta kamery oraz niekończąca się głębia ostrości tworzą złudzenie perspektywy i proporcji przypominające ustawienia z  gier komputerowych, powstały „Wirtualne księżniczki”.

4 modelka – polskie modelki już od kilku lat pojawiają się w modzie, wśród topowych kilka polskich nazwisk. Do grona tych największych, jak Anja Rubik, Magda Frąckowiak, Bela, Kasia Struss dołączają kolejne – Emilia Nawarecka, Maja Salamon wybrana przez Vogue jako jedna z 10 najbardziej obiecujących modelek świata. Sporo udanych debiutów. Moją faworytką jest Zuza Bijoch, ponad 50 razy pojawiała się na wybiegach, była w kampaniach projektantów.

W 2012 roku miała swoje 18 urodziny. Kochają ją projektanci, styliści, fotografowie.

5 debiut – w Polsce pojawił się pierwszy numer zachodniego magazynu mody „Grazia”.  Anja Rubik promowała podczas festiwalu w Cannes swój magazyn „25”, ma się ukazywać 2 razy do roku. Top modelce udało się zaprosić do nowego numeru najgorętsze nazwiska ze świata mody i show biznesu, Abbey Lee Kershaw, która wzięła udział w zmysłowych wideo zajawiających magazyn, Zuzę Bijoch, Crystal Renn, Kanye Westa, Annie Leibovitz, Paolę Kudacki, Camillę Åkrans, Ellen Von Unwerth.

6 zdziwienie – zwolnienie projektanta Balenciagi, Nicolasa Ghesquiera, wydawało się, że to „kura znosząca złote jajka”, a jednak.

Zastępuje go Alexander Wang. Amerykański projektant (28 lat) jest jednym z popularniejszych, chociaż swoją karierę rozpoczął 5 lat temu. Komercja przede wszystkim? I powrót Jil Sander do Jil Sander, mimo iż dom mody nie należy już do niej jednak po odejściu Rafa Simonsa do Diora zaproponowano jej powrót. Optymistyczne, uwielbiam „królową minimalizmu”.

7 nowe miejsce – wreszcie otwarto w Warszawie pierwszy sklep COS, marka należąca do koncernu H&M mająca zupełnie inną filozofię, lepiej i mniej, charakterystyczny minimalistyczny styl i do tego przepiękne wnętrza. Ale cały concept na Mysiej 3 jest wart odwiedzenia.

 8 wystawy – może w tym roku nie ma tak spektakularnych jak w ubiegłym, nie mniej muzeum V&A trzyma poziom, wystawa kreacji Valentino oraz „Hollywood Costume”. W Paryżu na koniec roku wystawa pokazująca związki impresjonistów i mody.

9 pożądany dodatek – najbardziej kontrowersyjna torba plażowa sezonu, czyli pikowana torebka osadzona na naturalnych rozmiarów hula hop. Mimo iż nie jest praktyczna to I tak stała się jednym z bardziej pożądanych dodatków sezonu.

10 nowy trend – zrób to sam, czas kryzysu, recesji pobudza do działania. Możesz już zaprojektować własną biżuterię w specjalnym programie 3D i za chwilę ją mieć. Najnowsza technologia to podobno przyszłość mody. Posiadacze programu będą mogli projektować nie tylko akcesoria, ale też ubrania.

A na koniec życzenia noworoczne od Hermes 2.0.1.3 -ready steady go! . Do pobrania www.2013.hermes.com.en – dosiądź konia (oczywiście w siodle marki Hermes i bujaj w obłokach – A sporting life.

\\\\\\\

Dodaj komentarz