ANNA MARIA

Magii tej piosenki (śpiewanej przez Czerwone Gitary, tekst Seweryna Krajewskiego) ulegałam będąc nastolatką, kiedy przy ognisku przystojny druh wykonywał ten utwór na gitarze. Nie było dziewczyny, której nie zakręciłaby się w oku łezka i każda rozmarzonym wzrokiem wpatrywała się w wykonawcę. Utwór połączył kilka znajomych mi par. Przynajmniej na kilka randek. Anna Maria Jopek to moja ulubiona piosenkarka – jej charakterystyczny głos towarzyszy mi w ważnych chwilach.

Mam sentyment od tego imienia. Anna, Hanna, Joanna, Marianna. Wszystkie mają w sobie podwojone litery A i N. Reszta jest tylko dodatkiem. Poważna Anna może być Andzią (jak w piosence Oddziału Zamkniętego o Andzi, która przyszła nie wiadomo skąd i zawróciła w głowie), Anulą (rola Elżbiety Góralczyk w popularnym serialu „Wojna domowa”), Anusią (enigmatyczna postać z Trylogii – Anusia Borzobohata-Krasieńska), Aneczką (tytułowa bohaterka powieści Hanki Lemańskiej). Zdrobnienia lubiane i nienawidzone. Św. Anna (matka Maryi) jest patronką szczęśliwych małżeństw, dzieciństwa, matek, wdów, a także m.in. krawców, koronkarzy, piekarzy, wysłuchuje modlitw o poprawę pogody, znalezienie zagubionych rzeczy. Pamiętam jak zaczytywałam się w losach Ani z Zielonego Wzgórza. Była przez moment moją idolką. Kolejne tomy pochłaniałam z wypiekami na policzkach. Myślę, że większość młodych dziewczątek marzyło, żeby być do niej podobną. Co oznacza imię Anna? Dla mnie znaczy wiele – ciepło, zrozumienie, pomoc, przytulenie, motywacja. W hebrajskim Hannah to wdzięk i łaska.

Czy imię determinuje życie? Słynna Anna Boleyn nie miała łatwego życia, była drugą żoną Henryka VIII, matką Elżbiety I, odmawiając przyjęcia tytułu Oficjalnej Kochanki Króla wzmogła tylko zainteresowanie Henryka. Dla niej porzucił Katarzynę Aragońską. Ale ich miłość nie trwała długo. Król miewał romanse, po nieszczęśliwym poronieniu popadła w niełaskę. Co tylko przypieczętowało jej tragiczny koniec – sfingowany proces, sfałszowane zarzuty o cudzołóstwo i zdradę stanu, zakończony ścięciem głowy. I przecież to księżniczka Anna spadła z konia (piosenka wykonywana przez Marylę Rodowicz), chociaż córka królowej Elżbiety z powodzeniem startuje w Igrzyskach Olimpijskich.

Anna Jantar miała miłość, szczęście, karierę – wszystko to szybko się skończyło, mając 29 lat zginęła w katastrofie samolotu w Lasach Kabackich. W tym roku w Polsce święci triumf popularności serial o Annie German (miała niezwykle rzadko spotykany typ głosu, mogła śpiewać lirycznie i dramatycznie). Zmarła na nowotwór, będąc u szczytu popularności, kariery. Wcześniej filmowy hit w byłych republikach radzieckich. Piosenkarka jest teraz wspominana, a aktorka grająca jej  rolę jest z nią utożsamiana. Czy te wszystkie wydarzenia wpłyną na popularność tego imienia wśród nowo narodzonych dziewczynek? Czyżby imię determinowało życie? Czy Anny muszą kończyć tragicznie?

Moda ma też swoje słynne Anny. Rządzą modowym królestwem. Słynna Anna Wintour – naczelna amerykańskiej edycji Vogue – demoniczna postać, którą pokazano w krzywym zwierciadle w książce i filmie „Diabeł ubiera się u Prady”, jest wyrocznią w świecie mody, jej zdanie decyduje o losie projektantów. Nie przychodzi na wszystkie pokazy, wybiera tylko swoich ulubieńców. Inna Anna, słynna Włoszka Piaggi – zrewolucjonizowała świat mody, była jedną z bardziej rozpoznawalnych postaci świata mody, niezwykła, błyskotliwa, mimo wieku żywo interesująca się najnowszą modą, aktywna. “Ona jest poetką mody. Sama jest poezją” – dodaje  jej przyjaciel, fotograf Bill Cunningham. Od ponad 40 lat zajmowała się modą i pisała o niej – jako dziennikarka, dla włoskiej edycji “Vogue’a” ( pracowała tam od 1988 r.) i jako zdolna pisarka. W świecie mody była wyrocznią, a jej komentarze, recenzje mogły stanowić o być albo nie być projektanta. (więcej w ubiegłorocznym wpisie o MM). Anna dello Russo (pracowała dla włoskiego Vogue’a, teraz dyrektor kreatywna japońskiego wydania) jest wielbicielką mody (ma specjalny apartament na swoje ubrania i dodatki), ona nią żyje. Swoją pasję przekuwa na sukces. W zeszłym roku zaprojektowała efektowne dodatki dla H&M. Jej stylizacje są komentowane, a sama jest często naśladowana. Prowadzi bloga, na którym możesz dowiedzieć się jak zapakować walizkę.

Anja Rubik – mimo, że swoje imię pisze inaczej, to nadal dla wielu pozostanie Anią. Jest nie tylko super modelką, twarzą wielu kampanii reklamowych. Wydaje magazyn 25, projektuje buty z Giuseppe Zanottim. Ma już kilka pomysłów na przyszłość. Świat mody mimo jej 30 urodzin nie zapomni o Anji.

Dwie projektantki o imieniu Anne – Anna Klein – amerykańska projektantka to u niej pracowała Donna Karan. I Anna Sui – kolejna Amerykanka w świecie mody, która połączyła styl punkowo-rockowy z romantyczną nostalgią. Pracowała dla wielu firm, w 1991 po raz pierwszy pokazała swoją kolekcję. Jej dom mody ma obecnie kilka linii – dla nastolatek i dla dzieci. Inspiracje do swoich kolekcji czerpie z niezwykle popularnego w Stanach serialu Gossip Girl.

I na koniec 3 ikony polskiej sceny – Anna Dymna, Anna Nehrebecka i Anna Seniuk. Każda prezentuje inny typ urody, ale każda emanuje niezwykłą energią, zmysłowością, urodą, mimo upływu lat. Annę Dymną pamiętamy jako niesforną Anię z „Kochaj albo rzuć”, uczącą dziadków świata. I niezwykle zmysłowa, choć nieszczęśliwa Barbara Radziwiłłówna, czy Marysia Wilczurówna w „Znachorze”. Teraz prowadzi fundację „Mimo Wszystko” i wspomaga wielu potrzebujących, jej uśmiech pomaga.

Anna Nehrebecka to typ Polki z 19wiecznych portretów, któż inny mógłby zagrać narzeczoną Borowieckiego – Ankę w „Ziemi Obiecanej”, rozhisteryzowaną nauczycielkę w „Nocach i dniach”, czy Marynię w „Rodzinie Połanieckich”?

Lek na zbolałe serce. Anna Seniuk (jest profesorem w szkole teatralnej) to kobieta z krwi i kości, rozbawiała Polaków rolą Madzi Karwowskiej w „Czterdziestolatku”. Anna Maria może wreszcie nie będzie miała smutnej twarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>