BIAŁE SZALEŃSTWO

Biel związana jest z zimą… tą prawdziwą, ze śniegiem, mrozem. Podobnie jak z czernią odcieni bieli jest całe spektrum, cieplejsza, chłodniejsza, bardziej niebieska lub kremowa. Pamiętam przepiękną inscenizację baśni Andersena „Królowa Śniegu” oraz pokryte białym, śnieżnym puchem, zmrożone jej królestwo.

Kolor biały pojawia się w tendencjach. Ma swoich zwolenników i przeciwników. Praktyczni mówią: nie, biel nie sprawdza się w miejskich warunkach. Ale są osoby, które uwielbiają biel. Pokaz w bieli przygotował dom mody Chanel – jego inicjatorem był słynny Karl Lagerfeld. Na SS 2012 wymyślił niezwykłą scenerię przypominającą dno oceanu, lub twórczość Gaudiego, modelki wychodziły z gigantycznej muszli.

Coco Chanel wprowadziła do mody białą kamelię i białe, sztuczne perły.

Lagerfeld zaproponował perły w skali XL. Keira Knightley nosi perły Chanel w najnowszej ekranizacji “Anny Kareniny”.

Biały dominuje w Maison Martin Margiela. Sklepy mają biały wystrój, wszystko wygląda jakby było pomalowane białą farbą, biała metka, białe pudełka, a ekspedienci w białych fartuchach.

i biały hotel MMM.

Pracownicy tego domu mody w pracy też chodzą w białych kitlach, tak jak dawniej w domach haute couture. i tak wychodzą na koniec pokazu.

Projektanci pokazali białe propozycje w kolekcjach jesień/zima, inspirujące:

Derek Lam – biały przewijał się w kolekcji. W zestawach lub jako samodzielny asortyment, białe płaszcze, żakiety, białe sukienki.

Hit – ciepła, wełniana kamizelka w bieli zestawiona z długą, jedwabną spódnicą.

Alexander Wang – biel jest trudna, ale może być pokazana różnie. Białe spodnie o linii marchewki zestawione z ciemnymi górami, białe płaszcze i sukienki.

Peter Som – kolejny projektant, który sprawia, że chcemy w zimowy wieczór przytulić się do miękkiego płaszcza. Fantastycznie fakturalne okrycie budzi ciepłe uczucia.

Cała sekwencja zachwycających bieli.

3.1 Phillip Lim – sporo bieli na co dzień, w wydaniu casual. Jeśli nie zdecydujemy się na biały w okryciach, można poszukać alternatywy. Moja ulubiona – zachwycająca sukienka z linii McQ.

Sweter hand made Micheala Korsa.

A do tego super praktyczne zimowe kalosze Hunter dla Mendel.

Futrzane czapy powróciły na fali zainteresowania folkiem rosyjskim (patrz „Anna Karenina”). Nawet biżuteria otula się futrem.

I zawsze możemy się przytulić do białego misia. Ten nosi skórzaną obróżkę z logo Hugo Bossa.

Białe szaleństwo to sporty zimowe – narty, snowboard i łyżwy. Ewentualnie saneczki. Ekskluzywne kurorty wymagają odpowiedniego sprzętu. Już od początku XX w. ośrodki narciarskie stanowiły w sezonie zimowym swego rodzaju salony, tam należało bywać i się pokazywać. Arystokraci, potomkowie rodów królewskich jeździli na tych samych stokach, co zwykli ludzie. Jedną z modniejszych miejscowości jest St.Moritz (Szwajcaria),

tutaj bywają król Szwecji Karol Gustaw, książę Monako Albert, Monica Bellucci, Brigitte Bardot, Robert De Niro, John Travolta, Madonna. Gstaad to drugie urocze alpejskie miasteczko w zachodniej Szwajcarii.

Zalety: najszczęśliwsze krowy (chodzą wolno i jedzą alpejską trawę z 40 gatunkami ziół), wschód słońca w górach (inspiruje — Mark Twain napisał w Szwajcarii swoje najlepsze dzieła), najczystsze powietrze, woda z Alp (upiększa i czyni mądrzejszym), czekolada (uszczęśliwia). Tutaj przyjeżdżają Roger Moore, Naomi Campbell, król Hiszpanii Juan Carlos, Paris Hilton, Bono, Valentino, Arnold Schwarzenegger. W Gstaad bywali także Audrey Hepburn, Michael Jackson, hiszpańska królowa Zofia, Margaret Thatcher, książę Karol i księżna Diana. Gstaad przeżyło oblężenie, kiedy Roman Polański został zatrzymany w areszcie domowym, w swojej willi Milky Way.

Po szaleństwie na śniegu szaleństwo zakupów w modnych butikach. To najdroższy kurort, tu na nie mówi się o pieniądzach, tutaj się je ma.. Niedawno otwarto butik Louis Vuitton (filmik reklamowy z blogerką Kayture można obejrzeć na You Tube).

Butik mieści się w tradycyjnej górskiej chacie z 1913 roku, jako jedyny na świecie ma kominek, można też zrelaksować się w specjalnie przygotowanej strefie. Fashionistki nie muszą rozstawać się na stoku ze swoimi ulubionymi markami. Dom mody Chanel w tym roku proponuje narty, deski z naturalnego drewna.

Wcześniejsze kolekcje w kolorze czarnym,

z charakterystycznym pikowaniem.

Oczywiście nie tylko sprzęt się liczy. Ważny jest wygląd, np. wg Marinetti

Nawet Vogue zachwyca się zimowym szykiem dawnych lat publikując okładki z pierwszej połowy XXw.

Jeśli nie jeździsz na nartach to może sanki Porsche? Wcześniej proponowali aluminiowy model minimalistyczny, teraz wersja bobslejowa bardziej modern (tylko 265$).

Hitem ostatnich sezonów są gogle wyposażone w GPS i ekran, na którym wyświetlają się współrzędne położenia, czas, prędkość zjazdu, wysokość i temperatura powietrza. No i już nie trzeba wybierać między nartami a deską. Survivor Split to deska, która zamienia się w narty. Dla miłośników zimna oryginalna propozycja – pobyt w lodowym hotelu (Ice Hotel). Pierwszy powstał w pobliżu Juukasjärvi w północnej Szwecji.