BIG EGG

fot.Julia Hoersch/www.juliahoersch.com/

Wielka Noc – celebrowanie tradycji, czy tworzenie nowych, własnych? Czas dla siebie, czy z rodziną? Symboliczne odrodzenie. Nie będę zastanawiać się nad wyższością Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą. Inna magia, inna pora, ale coś wisi w powietrzu.Tajemnica jajka? Czy wciąż nie rozstrzygnięta kwestia co było pierwsze – jajko, czy kura. Malując pisanki na nowo podziwiam idealną forma jajka. Czy może być inspirująca dla projektantów?

Nawet nie przypuszczałam, że tak wielu projektantów sięgało po jajkowe inspiracje. Luksusowe przedmioty, zabawna biżuteria, ubrania, fotele, samochody. Jajko to jeden ze starszych i bardziej popularnych symboli. W wyobrażeniach wielu ludów pierwotnych wszechświat był monstrualnym jajem, które uformował wszechmocny Bóg.

Formą jajka bawią się projektanci. Kolorowa, energetyczna Agatha Ruiz de la Prada zaprojektowała olbrzymie, kolorowe niczym pisanki tiulowe spódnice nawiązujące kształtem do owalu jajka.

Plastikowymi, sadzonymi jajkami ozdobił mini spódniczki Franco Moschino,  ten włoski projektant słynął z karykaturowania trendów, prowokacji oraz błyskotliwego dowcipu pokazywanego w modzie.

Pisanka to ozdobna forma jajka przygotowywana na Wielkanoc, ma nawet swoje muzeum

/www.muzeumrolnictwa.pl/.

Istnieją luksusowe wersje tradycyjnych kraszanek.

W roku 1884 car Aleksander III Romanow zamówił u złotnika Petera Carla Fabergé prezent wielkanocny dla swojej żony Marii, czyli pierwsze jajo Fabergé, inkrustowane kamieniami szlachetnymi, kością słoniową i macicą perłową, przyniosły Peterowi Fabergé wielką sławę. Obecnie zachowane jaja Fabergé osiągają astronomiczne ceny – wartość najdroższego z nich szacowana jest na około 18 milionów dolarów.

Formą jajka Faberge zainspirował się projektant Vivian Alexander tworząc torby.

Tworząc swoją kolekcję dla Balmain Olivier Rousteing, nowy dyrektor kreatywny, zainspirował się ręcznie robionymi I ozdabianymi jajkami Fabergé. Cała kolekcja zachwyca detalami, ręcznie wyszywane perłami sukienki, bogate hafty, szlachetne kamienie, mistrzowskie połączenia tkanin.

Atrakcyjnej formie jajka nie oparła się Vivienne Westwood, która zaprojektowała wielkanocne pisanki dla luksusowej galerii handlowej Fortnum & Mason. Za zestaw designerskich pralinek w opakowaniu sygnowanym przez znaną projektantkę trzeba zapłacić od 37,5 do  90 funtów.

Najbardziej znanym projektem inspirowanym jajkiem jest EGG CHAIR autorstwa Arne Jacobsena, zaprojektowane w 1958 roku dla lobby Hotelu Royal w Kopenhadze, w krótkim czasie stało się symbolem duńskiego wzornictwa. Jego opływowa forma daje możliwość zatopienia się w nim.

Kolejny fotel – jajo, ale razem wykonany z wikliny, zaprojektowali Skandynawowie Nanna i Jorgen Ditzel w 1959r. Podwieszany na łańcuchu to designerska interpretacja huśtawki, zapewnia idealną kryjówkę w bezpiecznej skorupce.

OVALIA – to fotel projektu Henrika Thor– Larsena, także Skandynawa. Zaprojektowany pod koniec lat 60tych był wyrazem fascynacji futurystyczną wizją i nowoczesnymi technologiami.

Fotel – jajo ORSON z żywicy akrylowej zaprojektował Jake Phipps.

Nawet Citroen nie oparł się idealnej formie.

Innym inspirowanym owalem jajka meblem jest łóżko LOMME, projektantom zależało na stworzeniu idealnego miejsca dla relaksu. To idealne łóżko zaoferuje nam masaż, wraz z relaksującym oświetleniem, muzyką. Nieprawdopodobne? Ale rzeczywiste, brak tylko przystojnego masażysty.

Jajeczne dywany? Żart pod postacią olbrzymiego jajka sadzonego? Nie to to oryginalny projekt Valentiny Audrito nazwany UOVA DI LEON (jajko Leona). Dywanowe jajko na miękko.

Gigantyczne jajko – lodówka, o wysokości 45 cm i 10 litrowej pojemności, podobno pomieści 10 butelek piwa. O innych produktach nie ma informacji.

Słynny  Marcel Wanders także nie oparł się urokowi jajka, jego EGG VASE (Jajkowy Wazon) to siatka wypełniona gotowanymi jajkami…. Doskonała do wielkanocnych stylizacji.

Miłośnikiem formy jajka jest Jim Schatz. Zaprojektował karmniki, domki dla ptaków w tej ulubionej przez nie formie, a ponad to skarbonkę, lampy o jajecznym kształcie.

Niezwykle naturalistycznie jak prawdziwe jaja od kury wygląda lampa SMART EGG – opakowanie z żarówkami – jajkami projektu  Joonsoo Kim.

Dla miłośników uprawy ziól – specjalnie na wiosnę ,jajka –donikczki, z których wyklują się rośliny. Idealne w domowych warunkach.

Nawet kury mają swój mini kurnik, czyli M1 w wersji jajka. NOGG – IKEA.

A na koniec, jeśli nie macie jeszcze pomysłu na Wielkanoc, czyli jajeczne wariacje w kuchni – po może warto sięgnąć po różne jajka, np. ikrę, przepiórcze, gęsie, strusie, różnią się wielkością, kolorem, smakiem. A poza tym jajka pobudzają nasze kreatywne myślenie nie tylko w designie – można z nich wyczarować omlety, jajka po benedyktyńsku, kogel-mogel, likier jajeczny.

Wielkanoc bez jajek? Nie, to się nie może wydarzyć. Więc poszukujmy własnych inspiracji, interpretacji tej idealnej formy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

11 myśli nt. „BIG EGG

  1. I simply want to mention I am just very new to weblog and seriously enjoyed you’re web page. Very likely I’m going to bookmark your website . You definitely have impressive stories. Thanks a bunch for sharing your website page.

  2. Pingback: fsgb80v7cbwe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *