FASHION MON AMOUR

Obiecałam, że nie ulegnę manii czerwonego serduszka, nie będę wysyłać walentynek i przymknę oczy mijając stoiska z gadżetami walentynkowymi. Ale jednak Amor kręci. Pojawiło się pytanie, czy w modzie jest czas na miłość? I chyba tak.

Lanvin z okazji Walentynek wypuścił limitowaną wersję biżuterii z sercem – pierścionki, naszyjniki. Serce pojawiło się na najnowszym flakonie Comme des Garçons 

Najsłynniejsze pary znamy z filmów, któż z nas nie pamięta scen z „Love Story”, „Casablanki”,

„Przeminęło z wiatrem”,

„Titanica”, „Pożegnania z Afryką”, czy trudnej miłości dwóch kowbojów w „Tajemnicy Brokeback Mountain”.

I te wszystkie romantyczne komedie z happy endem. Często filmowe pary zostawały parami na życie, jak słynna Bradgelina, czyli Angelina Jolie i Brad Pitt – spotkali się na planie „Mr. & Mrs. Smith”, zdjęcia sielankowej rodziny znalazły się w „W Magazine”. I już tak zostało.

Próbuję poszukać miłości w świecie mody. Charlesa Frederica Wortha i Paula Poireta wspierały żony. Były muzami, modelkami. Z romansów znana była Coco Chanel. Jej związki nie kończyły się dobrze, ale dzięki wsparciu kochanków założyła firmę. Pierwsza miłość – Boy Capel, typ latynoskiego kochanka, dużo mu zawdzięczała. W Deauville on uczył ją pływać, a ona nosiła własnoręcznie wydziergany strój kąpielowy – szorty i podkoszulek w pasy, adoptowała jego ubiory sportowe do damskiej garderoby.

Mimo iż ożenił się z inną, nadal mu wierzyła, czekała na niego przed świętami Bożego Narodzenia. Zginął w wypadku samochodowym jadąc do niej. Potem było zauroczenie wielkim księciem rosyjskim, Dimitrem. Związek zaowocował niezwykle pięknymi kolekcjami inspirowanymi stylistyką wschodnią. Ale straciła kochanka, co ciekawe, uwiodła go jej najlepsza, amerykańska klientka. Kolejny mit o ślubie przeżyła z księciem Bend’orem. Niestety nie została księżną. Ale jak zwykle miłość przysłużyła się do pracy twórczej. I kolejna miłość z Paulem Iribe, oboje kreatywni. On inspirował ją do stworzenia kolekcji biżuterii. Planowali ślub. Sielankę przerwał zawał serca Paula na korcie tenisowym.

Gdyby nieudana miłość, to Madeleine Vionnet nie zaczęłaby projektować.

Niezwykle kreatywną parę stworzyli Rosita i Ottavio Missoni. Ich historia to prawdziwe love story. Niezwykła para, poznali się na olimpiadzie w Londynie. Miłość od pierwszego wejrzenia. Rodzice Rosity prowadzili firmę odzieżową, a Ottavio zaprojektował stroje dla drużyny olimpijskiej. Połączyła ich miłość także do mody. Stworzyli rodzinne, modowe imperium, ich dzieci zarządzają firmą, wnuczki projektują i są twarzami kampanii reklamowych. A małżeństwo nadal urzeka kreatywnością, poza kolekcjami ubrań, mają linię do wnętrz.

Pozazdrościć. Bardziej burzliwy związek stworzyli Vivienne Westwood i Malcolm McLaren, manager Sex Pistols. Razem otworzyli pierwszy butik „Sex”, wzbudzający sporo kontrowersji, a stroje reklamował zespół. Ich styl spodobał się punkom.

Teraz o trudniejszej miłości – Yves Saint Laurent i Pierre Berge.

Byli ze sobą 50 lat. Poznali się, kiedy YSL pracował dla Diora, dzięki pomocy Berge założył swoją markę. Pierre był niezwykłym partnerem, opiekunem, także finansów. O ich relacjach opowiada przepiękny film „L’amour”(Szalona miłość).

Inne kreatywne pary to Viktor Horsting i Rolf Snoeren, czyli Viktor&Rolf, wyglądają jak bliźniaki jednojajowe, poznali się na studiach w Arnhem Academy of Art &Design, stworzyli najbardziej ekscentryczny duet w świecie mody.

“Miłość i przyjaźń są niemożliwe do wyrażenia słowami – to kulminacja lat poznawania się, budowania zaufania i cieszenia się sobą”. I kolejny związek – pod marką Dolce&Gabbana – Domenico Dolce I Stefano Gabbana, do 2005r. byli w związku nie tylko z modą. Tworzyli udaną parę prywatnie I zawodowo. Mimo rozstania nadal razem pracują, zostali przyjaciółmi I mieszkają w tym samym apartamentowcu w Mediolanie.

Przepiękna historia miłosna Toma Forda i Richarda Buckleya, projektanta I dziennikarza mody, od 26 lat tworzą jeden z najpiękniejszych I najtrwalszych związków w świecie mody.

Historię trudnej miłości opowiedział Tom Ford w filmie “Samotny mężczyzna”.

Marc Jacobs to dziecko sukcesu. Dzięki miłości zmienił swoje życie, swój zaniedbany wygląd na ten bardziej atrakcyjny, pokazywany w prasie, reklamach. Podobno miał wziąć ślub ze swoim partnerem, Lorenzo Martone.

Ale już w ubiegłym roku pojawił się na plażach Rio de Janerio z nowym chłopakiem, gwiazdą filmów porno Harry Louis’em.

Christoper Bailey, projektant Burberry przeżył trudny związek. Pracując dla Gucci w Mediolanie poznał Geerta Cloet, projektanta marki Miu Miu, który został jego partnerem. W 2004r. u Cloet zdiagnozowano raka mózgu, przenieśli się do Yorkshire, rodzinnych stron Bailay’a. Cloet zmarł rok później. Ale Christoper nie długo czekał na nowe uczucie – w ubiegłym roku wziął ślub ze swoim chłopakiem, brytyjskim aktorem Simonem Woods.

I najbardziej plotkarska para mody, Victoria i David Beckhamowie, była piosenkarka Spice Girls, teraz projektantka i piłkarz, ale też model.

Inny udany związek (też ponad 25 letni staż) to projektant Rick Owens i Michèle Lamy - królowa glam-gotyku, wielokulturowa artystka, restauratorka, muza, wspólniczka, żona. W jednym z wywiadów powiedziała, “stoję za mężczyzną i jestem szczęśliwa z tego powodu”.

Miłość dosięga też świat modelingu. W ubiegłym roku świat obiegły zdjęcia ze ślubu Kate Moss i Jamiego Hince’a. Znana z kontrowersyjnych ekscesów, skandali modelka zdecydowała się po kilku latach związku na tradycyjną ceremonię ślubną. Kate założyła suknię zaprojektowaną przez Johna Galliano i buty Manolo Blahnika.

Stroje druhen też sygnowane marką Dior. My kibicujemy innej parze – Anja i Sasha – tworzą niezwykle udany duet nie tylko w reklamach. Salma Hayek I Francois Henri Pinault, ona gwiazda, on prezes jednej z firm skupiających luksusowe towary, PPR. W walentynki 2009 wzięli skromny ślub. Dwa miesiące później pobrali się w Wenecji z dużym rozmachem.

Salma w filmie pokazała trudny związek grając Fridę Kahlo związaną z artystą, Diego Riviera. Miłość w meksykańskiej atmosferze.

Ale bardziej zaskakująca była historia Salvadore Dali i Gali, żony, muzy. Razem stworzyli związek, który nie tylko zaowocował genialnymi pracami, to miłość, bez której on by nie tworzył, a ona byłaby zapomniana. Dzięki niej stał się mężczyzną i artystą, „złapała mnie za rękę i powiedziała, że już nigdy się nie rozstaniemy” I byli nierozłączni przez 53 lata. Gdy zmarła po długiej chorobie, Dali zamieszkał w jej sypialni na zamku. Bez niej nie umiał ani tworzyć, ani żyć.

Udany mariaż to fotograf i modelka, nie tylko na planie zdjęciowym. My mamy Roberta Wolańskiego i Agnieszkę Maciąg. Blogi też mogą łączyć, Scott Schuman, autor słynnego bloga “The Satorialist” jest w związku z Garance Dore, która stała się jedną z bardziej rozpoznawanych blogerek, a zaczynała jako ilustratorka.

Fashion mon amour.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title