MISSONI NIEZWYKŁA HISTORIA

Weekend majowy nie sprzyja poważniejszym dywagacjom na temat mody, więc proponuję miłosną historię, co prawda nie jest rodem z Harlequina, a wydarzyła się naprawdę. Missoni to historia o miłości, sławie, niezależności.

Dom mody Missoni znany jest dzięki swoim charakterystycznym deseniom, kolorowym zygzakom, paskom, kwiatom przeplatających się ze sobą jak w kalejdoskopie.

Missoni obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia. To jeden z nielicznych  domów mody, w którym pasja, wzornictwo i miłość splata się ze sobą przez sześćdziesiąt lat. To marka, ale też styl życia, charakterystyczny dla osób ceniących aktywność, wolność, indywidualizm. A wszystko zaczęło się od miłości i na niej opiera się przez te cały czas. Ich historia mogłaby stanowić scenariusz filmowy. Ottavio Missoni przyjechał do Londynu w 1948 roku. Powód? Igrzyska Olimpijskie, jest nie tylko jednym z lekkoatletów (weteran wojny, arystokrata, cudowne dziecko lekkoatletyki startuje w biegu na 400m przez płotki), ale też zaprojektował dresy dla włoskiej reprezentacji. Jest synem kapitana żeglugi wielkiej i dalmackiej hrabiny. I dalej już jest jak w romansie. Na słynnym Piccadilly Circus, gdzie znajduje się rzeźba Erosa spotyka Rositę Jelmini. Strzała boga miłości dosięga obojga. Rosita pochodzi z Lombardii, z małej miejscowości, w której jej przodkowie założyli fabrykę szali. swój talent plastyczny rozwijała pod okiem babci. Do Londynu przyjechała, żeby podszkolić swoją znajomość angielskiego, a znalazła miłość. Młodzi zakochali się i stali parą, aż do tej pory. Rok 2013 to dla świata mody jubileusz 60-lecia istnienia marki Missoni. A dla nich to powód do świętowania 60 rocznicy związku. Miłość i praca przeplata się w ich historii. Tworzą markę emanującą miłością, pasją, niezależnością. Kolorowe dzianiny autorstwa duetu Ottavio-Rosita stały się ich znakiem rozpoznawczym, zaczęły podbijać świat. W 1967roku wywołali skandal na pokazach we Florencji. Rosita poleciła modelkom zdjąć biustonosze, które prześwitywały przez delikatne sukienki z połyskliwej lamy. W światłach reflektorów modelki wyglądały jakby były nagie. “Afera stanikowa” przyczynił się do rozgłosu młodej marki. Tai i Rosita nie byli już zapraszani na florencki fashion week, ale uznani zostali za projektantów o świeżym, nowatorskim spojrzeniu na modę. Ubrania przez nich projektowane pojawiały się na okładkach ELLE, Vogue, Harper’s Bazaar. Ich najlepszym PR była Anna Piaggi.
Od tej pory dzianina w charakterystyczne wzory stała się ich znakiem rozpoznawczym. Firma rozwijała się wraz z powiększającą rodziną. Vittorio, Luca i Angela to kolejne pokolenie w historii firmy. Dorastające dzieci przejmowały część obowiązków w firmie. W latach 90. Rosita straciła zainteresowanie modą. Jednak nie chciała przechodzić na emeryturę. Wymyśliła projekt Missoni Home, sama kochała swój dom i widziała, że to dzieło wymagające stałych zmian. Marka Missoni Home oferuje całość wyposażenia wnętrz – tkaniny, pościel, ręczniki, koce i wreszcie meble. Wszystko w charakterystycznych dla Missoni wzorach i kolorach. Przedmioty do wnętrz i urok aranżacji można podziwiać w hotelu Missoni w Edynburgu. Rosita licząca sobie ponad 80 lat jest jedyną projektantką linii Home, córka Angela objęła stanowisko dyrektora artystycznego domu mody Missoni. Wprowadziła markę w nowe czasy. Ale już szykuje się kolejna następczyni. Córka Angeli, piękna Margherita porzuciła aktorstwo i wkroczyła do rodzinnego imperium z impetem. Została twarzą i ambasadorką marki. Ale na tym nie poprzestanie, wnuczka Rosity postanowiła sprzedać ponad 70 elementów swojej garderoby. Dochód ze sprzedaży ubrań z jej prywatnej garderoby zostanie przekazany na rzecz fundacji Orphan Aid Africa. Wśród rzeczy przekazanych przez Margheritę Missoni znajdują się niepowtarzalne ubrania vintage z logo Missoni. Gratka dla miłośników kolorowych zygzaków. Dziedzictwo zobowiązuje. Zresztą ma dobre przykłady – Ottavio ma już 93 lata, a nadal pracuje i cały czas jest kreatywny, a Rosita projektuje dla linii Home. 

PS ostatnio prasę obiegły zdjęcia Kate Middleton w płaszczu Missoni – podczas obchodów jubileuszowych. nie mogło być lepszej reklamy. 

PS. jednak najpiękniejsze historie miłosne nie mogą obejść się bez tragedii… Nawet ród Missoni nie ominęła tragedia, w styczniu zaginęła awionetka, którą z urlopu wracali Vittorio, zarządzający marką, z żoną i synem.

Dodaj komentarz