MODNY KALENDARZ NA NOWY ROK

Kalendarz na Nowy Rok?

To jeden z bardziej popularnych prezentów, mimo nowoczesnych technologii, które za nas wszystko zaplanują, przypomną lubimy klasyczne kalendarze, gdzie można coś zanotować, zapisać, zaznaczyć.Po latach oglądając nasze stare zapiski zastanawiamy się co mieliśmy na myśli lub przypominamy sobie mile chwile. Oczywiście zamiast takich do noszenia, np. oprawionych w słynne logo LV pojawiają się kalendarze ścienne. Przedmioty pożądane przez wielu. Najsłynniejszy to kalendarz Pirelli, w którym znani twórcy pokazują różnorodne obrazy kobiecego piękna. W sesjach fotograficznych brali udział najlepsi fotografowie i najpiękniejsze modelki, m.in. Richard Avedon, Mario Testino, Peter Lindbergh, Annie Leibovitz, Patrick Demarchelier oraz Sophia Loren, Penelope Cruz, Sienna Miller, Naomi Campbell, Małgosia Bela, Gisele Bündchen, Kate Moss, Cindy Crawford, Milla Jovovich,Heidi Klum, Karolina Kurkova. Pierwszy został wydany w 1964 r., niestety jest trudno dostępny, bo nie jest sprzedawany tylko podarowany ograniczonej liczbie osób. Na 50 rocznicę firma zdecydowała się nie realizować kolejnej edycji tylko wydrukować zdjęcia z minionych lat, które nigdy nie były publikowane. Dziwnym pomysłem jest wydanie kalendarza przez producenta trumien, na „modnych” trumnach pozują mniej kub bardziej  roznegliżowane dziewczyny. Wydawnictwo Taschen przygotowało niezwykły kalendarz – 365 dni ozdabia 365 reklam domów mody. Każda została wybrana na jeden dzień w roku. Na każdej stronie umieszczono cytat, komentarz, wypowiedź osobowości ze świata mody, m.in. Brooke Shields, Stelli McCartney, Paula Poiret. Zaznaczono dni, w których urodziny obchodzą najlepsze modelki, projektanci i styliści. Niewątpliwą aletą kalendarza jest to, że nie jest przeznaczony na konkretny rok. Można go używać przez całe życie.

Ja spróbowałam przygotować swój własny kalendarz – modny kalendarz na 2014.

STYCZEŃ – Zima należy do mężczyzn. Kierunek Florencja – i słynna już impreza Pitti Uomo. Kolejny tydzień Bread&Butter w Berlinie. Koniec stycznia to pokazy mody męskiej w Mediolanie i Paryżu. Zachwycają nie tylko kolekcje pokazywane na wybiegach, ale także stylizacje osób oglądających pokazy. Na pokazy Haute Couture trudno się dostać, są wysyłane indywidualne zaproszenia, przede wszystkim dla klientek. I jeszcze wyprzedaże, teraz można skorzystać z opcji internetowej lub wybrać się na „modowe łowy” w poszukiwaniu atrakcyjnych ofert.

LUTY – Walentynki. Ale mnie bardziej interesują targi tkanin, jedne z najważniejszych w naszej branży – Premiere Vision w Paryżu. Oglądam nie tylko tkaniny, kolory proponowane na wiosnę 2015, ale też spotykam kolegów projektantów. To też początek pokazów mody damskiej na jesień. Oczy świata zwrócone są na Nowy Jork.

MARZEC – To nie tylko początek wiosny. To też ciąg dalszy pokazów, lubimy wiedzieć co w modzie widać. i czas na wymianę garderoby na wiosenną.

KWIECIEŃ – Fashion Philosophy, czyli polski Fashion Week warto przyjechać do Łodzi, zobaczyć co proponują nasi projektanci. Uwaga! Ta edycja została przesunięta na początek kwietnia, rezerwujcie już hotele. Można też zakupić ubrania z metką Made in Poland. A w Mediolanie odbywa się największa na świecie impreza designu. Miasto przeżywa prawdziwe oblężenie. Ale też wszędzie odbywają się imprezy. Także w butikach modnych marek. Wystawy też są specjalnie przygotowane na tą okazję. Ja już kupiłam bilet lotniczy.

MAJ – Piękna pora, w modzie mało się dzieje,  pokazy polskich projektantów zapełniają kalendarze dziennikarzy. Ale mamy na początku wolne dni, można już w środę, 30 kwietnia wyruszyć do jednej ze stolic mody. Może w  tym roku Londyn? Może też polować na nowinki z kolekcji Pre-Fall, bo mimo nadchodzącego lata można uzupełnić swoją garderobę o coś nowego.

CZERWIEC – To trochę powtórka ze stycznia – Pitti Uomo i pokazy mody męskiej. Uwielbiam Florencję o tej porze roku, tą atmosferę i premiery kolekcji jesiennych w butikach, a na targach wiosna, tylko, że przyszłego roku. Florencja ma tradycje nie tylko w produkcji, szczególnie wyrobów ze skóry, ale w tym mieście odbywały się pierwsze pokazy mody.

LIPIEC – I znów pokazy Haute Couture, marzeniem jest być na kilku pokazach ekskluzywnych kreacji.

SIERPIEŃ – Moda idzie na zasłużony urlop. Świat mody ma teraz wakacje. Można odwiedzić jedną z modniejszych wysp Cyklad – Mykonos, na pewno spotkamy tam kogoś znanego. Tym bardziej, że powstają tam luksusowe hotele, restauracje firmowane znanymi nazwiskami.

WRZESIEŃ – Pokazy w Nowym Jorku zaczynają się już w połowie miesiąca. Potem Londyn, Mediolan i Paryż. A dla mnie kolejny wyjazd na targi tkanin.

PAŹDZIERNIK – W tym miesiącu stolicą mody i designu jest Łódź – Fashion Week i Festiwal Designu to dwie najważniejsze imprezy, nie tylko w Łodzi, ale w Polsce. Do tego jeszcze Festiwal Światła. Wrażeń mnóstwo.

LISTOPAD – Moment na refleksję.

GRUDZIEŃ – W tym mi