RZYM WIECZNE MIASTO

ROMA WIECZNE MIASTO

Obejrzałam ostatnio najnowszy film Woody Allena „ Zakochani w Rzymie”, nie tylko dla interesującej fabuły, rewelacyjnej Penelopy Cruze, strojów duetu Dolce & Gabbana.

Ale przede wszystkim dla samych widoków. W Rzymie można się zakochać, corocznie przyjeżdżają tutaj młode pary, żeby się zaręczyć, wziąć ślub lub w podróż poślubną. Ja kocham to miasto za jego niezwykły klimat, kolorystykę i historię.

 

Zakochać się w tym  mieście można było oglądając słynne „Rzymskie wakacje” z Audrey Hepburn, Gregory Peckiem.

Jak zwiedzać to miasto? Z przewodnikiem w ręku?  Bo teraz nawet przewodniki otrzymują logo, np. jak podróżować według Louis Vuitton, gdzie się zatrzymać, co zwiedzać, gdzie jeść, planując wizytę w Rzymie można skorzystać ze wskazówek Monici Bellucci.

Można odwiedzić ulubione miejsca Fridy Giannini (projektantki marki Gucci). Sama przeniosła się tutaj z mojej ukochanej Firenze (po rozstaniu z mężem).

Cóż poleca fashionistom?

Moncole  to najlepszy sklep z okularami, można tutaj znaleźć niezwykłe modele. Campo Marzio 70 (Via Vittoria 52) to butik z niezwykłymi zapachami, podczas licznych eventów można poznać związki sztuki, filmu i perfum.

W Roma Store (niedaleko stacji Trastevere, via della Lungaretta 63) zakochać można się w oryginalnych mydłach i świecach. Nuyorica (Piazza della Pollarola 36/37) to raj dla poszukujących interesujących ubrań, także niszowe marki. Gente (via del Babuino 81) dysponuje dużym wyborem znanych marek Blamain, McQueen, Louboutin.  Dla poszukujących interesujących gadżetów, prezentów idealna będzie Mondo Pop Inter Gallery (via dei Greci 30).

Galleria O (via dell’Arancio 46/49) idealny adres dla miłośników nowoczesnego designu. A w Enoteca Costantini – pieroconstantini.it – spróbujesz najlepszych win, likierów.

To Rzym Fridy. A przecież Rzym to miasto mody. Tutaj mieści się siedziba królestwa sióstr Fendi, ich matka zaczynała karierę otwierając sklep z futrami na via Piave. Po wojnie już 5 córek zaangażowanych było w rodzinny interes – Carla, Anna, Franca, Alda i Paola. Scena z “Sexu w wielkim mieście”, kiedy Sarah Jessica Parker wchodzi ze słynną beżowo-czarną torbą –bagietką wywołała ponowne zainteresowanie marką.

Z Rzymem związany jest też Valentino Garavani, swój pierwszy dom mody założył w Rzymie.

Na słynnych hiszpańskich schodach (przy Piazza di Spagna)odbywają się pokazy. To jedne z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie.

Warto wejść na ich szczyt i podziwiać panoramę. Ja lubię pokręcić się po uroczych uliczkach, odkrywać cudowne miejsca poza tymi polecanymi w przewodnikach, zejść z turystycznych szlaków. Warto odwiedzić jedno z licznych wzgórz otaczających to miasto i obejrzeć panoramę. Ja najbardziej lubię Zatybrze. Tutaj można poczuć dawną atmosferę, odpocząć w licznych knajpkach prowadzonych przez rodziny.

Popróbować rzymskiej kuchni, którą nazywano kuchnią ubogich, posmakować fiori di zucci.

Mała, prowadzona przez rodzinę trattoria dal Cordaro, przy Piazzale Portuense, serwuje tylko pięć dań głównych i pięć przystawek, ale za to jakich…  Inne dwa bary – Bar del Fico i Caffe della Pace to historyczne, rzymskie bary koło Piazza Navona.

Galleria O (via dell’Arancio 46/49) idealny adres dla miłośników nowoczesnego designu.

Niedaleko słynnego Panteonu mieści się równie słynna gelateria – w której można popróbować 100 smaków. Giolitti…

Rzym to miasto filmu. Tutaj ma swoją siedzibę studio filmowe Cinecitta, w którym kręcił filmy Fellini (przy via Margutta miał mieszkanie),

odwiedzając fontannę di Trevi przypomnijmy sobie scenę z Dolce Vita.

Rzym polubił też Jerzy Stuhr – odkrył niesamowite kino pod fontanną di Trevi (własność Cineteca Nazionale) ze ścianą ze szkła – można oglądać ruiny, wykopaliska i filmy. Jeśli komuś znudzą się ruiny i historyczne miejsca, jak słynne Coloseum

może odwiedzić nowy projekt Zahy Hadid, czyli MAXXI. Muzeum sztuki nowoczesnej zachwyca nie tylko ekspozycjami, ale także budynkiem.

Można zakochać się  w Rzymie….nawet jesienią.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>