Sycylia moje marzenie

Dzisiaj coś dla poszukiwaczy ciekawych miejsc, na wypad, na wakacje, tak po prostu, żeby przeżyć nowe, piękne  doświadczenia. Kierunek Sycylia. Włoska wyspa na krańcu buta. Gorąca wyspa. Inspiruje, pobudza do działania i miłości. Wyspa słońca.

Sycylia to przepiękne widoki, słońce, dobre owoce i warzywa, dojrzewające w słońcu pomidory, pomarańcze, starożytne zabytki i cuda natury. To też wiele osób znalazło tutaj swoją ziemię obiecaną, raj na ziemi. Wyspa skrywająca ogromne emocje, miłość, nienawiść. Para Elizabeth Taylor i Richard Burton to szaleńcza historia miłosna, jednym z ich ukochanych miejsc był sycylijska Taormina. Tutaj Elizabeth odbierała dwie, ważne dla niej nagrody filmowe, ale była też świadkiem małżeńskim kłótni. Do Taorminy przyjeżdżali w poszukiwaniu natchnienia pisarze, Goethe, D.H.Lawrance. Tennessee Williams. Wiele miejsc przez nich odwiedzanych istnieje do dzisiaj. Sycylię pokochała Wisława Szymborska.

Sycylia to wyspa, na której słońce gości przez 365 dni w roku, jedynie wzgórze Erice nie raz otaczają chmury. Spacerując uliczkami tego cudownego miasteczka mamy wrażenie, że poruszamy się w chmurach, bo obłoki przepływają obok nas. Sycylia znana jest z istnienia niechlubnej mafii sycylijskiej. 60 km od Palermo znajduje się słynne Corleone, siedziba prawdziwych mafiosów. Teraz, co prawda trudno ich znaleźć, ale legenda pozostała. Ślady jej działalności można spotkać w wielu miejscach, mimo, iż już nie istnieje. Nic dziwnego, że wyspa stanowiła doskonałą scenerię do filmowej wersji  „Ojca chrzestnego”. W małym miasteczku Savoca kręcono sceny do filmu Coppoli.  Miasteczko nadal wygląda jakby czas w nim się zatrzymał od czasów średniowiecznych.  Słynne Palermo ma swój niepowtarzalny klimat, wąskie uliczki, rodziny spędzające czas przed domami, krzyki, awantury to codzienność. Mężczyzni w białych podkoszulkach, kobiety na taborecikach w wąskich uliczkach. I jeszcze jedno – własne prawa ruchu drogowego, nie obowiązują żadne kodeksy, samochody są poobijane, trudno zaparkować i jeszcze trudniej przejść przez ulicę, bo nie wiadomo, który samochód się zatrzyma, nawet jeśli piesi mają zielone światło lub są na pasach. Ale Palermo to cudowne targi, gdzie można posmakować niezwykłe esencjonalnych smaków, prawdziwie włoskich. Warto odwiedzić Mercato del Capo. Oczywiście każde zakupy poprzedza targowanie, tutaj nadal ten zwyczaj jest niezwykle żywy. Kolejne miasto na mapie wędrówki to Syrakuzy i okolice, gdzie poza zabytkami mieszczą się najlepsze na wyspie lodziarnie. Sycylia to miejsce, gdzie przeplatają się doznania działające na wszystkie zmysły.

W tym roku Sycylia doczekała się nobilitacji w świecie mody. Duet Dolce&Gabbana zainspirowany klimatami rodzinnej wyspy Domenica sprawił, że ludowy styl zalśnił w nowoczesnym wydaniu. T-shirty z nadrukami, biżuteria, torebki, aplikacje na ubraniach łączone z dżinsem o etnicznym charakterze. Całość jest hołdem złożonym tej niezwykle klimatycznej wyspie. To wyspa silnych kobiet, bo któż inny wytrzymałby w atmosferze zastraszenia, śmierci? Duet wykorzystał ten nastrój także w kampanii reklamowej promującej letnią kolekcję. Zdjęcia miały wyglądać jak rodzinne fotografie. Aby odtworzyć ten klimat sami stanęli za obiektywem aparatu. Dla nas ważna wiadomość – obok włoskiej gwiazdy kina, Moniki Bellucci zabłysła gwiazda polskiego i światowego modelingu Zuza Bijoch. Jak mówią  projektanci: sami wiedzą najlepiej jak powinny wyglądać zdjęcia ich kampanii, dlatego podjęli się tego zadania. W tym wypadku zależało im, żeby zdjęcia przypominały pamiątkowe fotografie rodzinne wykonywane na plaży podczas niedzielnego popołudnia. To obrazki z życia zapamiętane i odtworzone prze znanych kreatorów. Mając na sobie T-shirt od słynnego duetu można pozwiedzać Sycylię. Coś jest niezwykłego w tych włoskich wyspach. Sycylia to wyspa marzeń. Warto umieścić ją w podróżniczych planach. Nawet jeśli nie załapie się na wakacyjny czas. Pozostając w klimacie śródziemnomorskim warto wspomnieć jeszcze o jednej wyspie, która wpisana została na moją subiektywną listę miejsc wartych odwiedzenia i powrotu -  Sardynia. Stąd pochodzi Antonio Marras. Nie jest typem przystojniaka, ale ma swój wdzięk. I niechętnie opuszcza swój dom, nadmorską rezydencję. Wychował się w rodzinie właścicieli sklepu z tkaninami i tutaj stworzył swoją pierwszą kolekcję.

Nawet jak otrzymał propozycję pracy dla domu mody Kenzo postawił warunek pracy w domu. Ekipa Kenzo przyjeżdżała do niego na Sardynię i tam pracowali nad kolekcjami. Wprowadzał wiele klimatów z Sardynii – hafty, aplikacje, często wykonywane ręcznie przez panie z Sardynii. Wszystko jest tutaj inspirujące.

 Cieszmy się słońcem, próbujmy niezwykłych smaków Sycylii……..Ja uwielbiam ich suszone pomidory, wylegujące się w sycylijskim słońcu, dojrzewające. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>